3 perc elolvasni
01 Aug
01Aug

Az emberiség mindig is törekedett a kényelmes és egyben biztonságos otthoni környezet megteremtésére. Ahogy haladunk előre az időben, az építtetők új dimenzióba helyezik ezt a törekvést - természetesen - a modern technológia vívmányainak felhasználásával. Idővel és a technológia rohamos fejlődésével Budapest városképe is radikálisan átalakul. A 2050-es év modern lakóparkja nem csupán korszerű épületek halmaza, hanem olyan otthonok összessége lesz, ahonnan már nem is lesz kedvünk kimozdulni.

A jövő otthonaiba napenergiát felhasználó utakon juthatunk majd el, mely üvegből, szilícium gumiból és betonból készül, ami nemcsak elég erős, hanem még az otthonunk áramellátásához is hozzájárul.

A lakáson belül

A lakásokon belül a központi szerepet az okosotthon-technológia játssza majd, amely lehetővé teszi a lakók számára, hogy hangparancsokkal vagy mobilalkalmazásokon keresztül irányítsák otthonukat. Az automatizált világítástól kezdve, a hőmérséklet-szabályozáson át, egészen a biztonsági rendszerekig minden a lakók igényeihez fog igazodni. Olyan intelligens toalettek lesznek, amik nemcsak hűtenek, fűtenek, muzsikát szolgáltatnak, hanem valós időben elemzik majd az egészségi állapotunkat. Az intelligens falak bármikor képesek lesznek a színüket megváltoztatni, hogy illeszkedjenek a hangulatunkhoz.

A konyha szerelmesei imádni fogják azt a teljesen integrált konyhai intelligens központot, mely egy központi elhelyezkedésű, érintőképernyős műszerfalon keresztül, WiFi- és Bluetooth-kapcsolat segítségével tájékoztat bennünket minden számunkra érdekes dologról. A robotporszívók és felmosó robotok, robotfűnyírók mellé jönnek a medencetisztító robotok, és azok, melyek megetetik a háziállatainkat és további házimunkák alól mentesítenek bennünket. 

A 3D nyomtató a háztartások olyan alapvető berendezésévé fog válni, akár a mosógép. A házi nyomtatók elsősorban ételek előállítását fogják helyettünk elvégezni, amivel - jó pénzért - a legnívósabb éttermek ételkülönlegességeit is reprodukálni tudjuk majd.

Tekintettel arra a tendenciára, hogy a középosztály fogy és idővel egyre többen fognak abból lemorzsolódni, a tehetősebb réteg számára a biztonság és a kényelem az eddiginél is nagyobb prioritást élvez majd a jövő luxus lakóparkjaiban. A legmodernebb biztonsági rendszerek, mint például a biometrikus beléptetőrendszerek (pl. arc-, hang-, írisz-, retina-, kéz-, ujjlenyomat stb. azonosítással), a mozgásérzékelők és az azokkal összekapcsolt biztonsági kamerák mind-mind hozzájárulnak majd a lakók biztonságához és nyugalmához, melyek szükség esetén azonnal értesítik a lakókat és a hatóságokat.

Az épületkomplexum

A jövő lakóparkja nemcsak az ott lakók zavartalan munkavégzésére - mivel leginkább a home-office lesz a jellemző - és magánéletére összpontosítanak majd, hanem a közösségi területeket is újra fogja értelmezni. Zöld parkok, közösségi kertek, és interaktív játékterek biztosítják a szabadidős tevékenységek széles skáláját a lakóparkon belül, a gyerekek, de leginkább a felnőttek igényei szerint, mivel addigra jelentősen lecsökken a születésszám. Ezek a területek szintén a legújabb technológiával lesznek felszerelve, például időjárás-érzékelőkkel, amelyek automatikusan szabályozzák pl. a növényzet öntözését. Az egész komplexum is már eleve úgy lesz kialakítva építészetileg, hogy optimalizálja a természetes fényt és a szellőzést, csökkentve ezzel az energiafogyasztást. 

Légtisztító rendszerek, a lakásokhoz tartozó vertikális kertek, és közös széles zöldterületek biztosítják majd a friss levegőt és az ott lakók számára a természet közelségét. Ezek a zöldfelületek pedig nemcsak esztétikailag vonzóak, hanem hozzájárulnak a városi mikroklíma javításához is, mert a fenntarthatóság kulcsfontosságú szerepet játszik. Napenergia, szélenergia, víz-újrahasznosító rendszerek és a zöldtetők nemcsak a környezetet óvják, hanem hosszú távon gazdaságosak is, figyelembe véve a fosszilis készleteink kimerülését. A napelemek jóval elegánsabb megoldását fogják ezeknél a lakóparkoknál használni, amikor a cserép maga a cella, azaz szép is lesz és költséghatékony is egyben. A 2050-es év legkorszerűbb lakóparkja úgy van kialakítva, hogy minimalizálja az ökológiai lábnyomot, miközben maximalizálja a lakók kényelmét.

A járművek tárolása

A közlekedés és a járműtárolás terén is jelentős változásokat hoz majd a jövő. Az autóbeállók és garázsok nem csupán tárolóhelyek ezentúl, hanem intelligens közlekedési csomópontok és automatizált parkolórendszerek, elektromos autók és drón autók töltőállomásai, de akár csomagszállító drón-kikötők is helyet kaphatnak itt. Az önvezető járművek és a robotizált parkolási asszisztensek a közlekedés új szintjére emelik majd az akkori modern lakóparkot. A drónok a levegőben közlekednek, a személyes és üzleti célú szállításokat is ellátják, csökkentve ezzel a földi közlekedés terhelését és jelentősen meggyorsítva a kézbesítési időt.

A 2050-ben épülő budapesti luxus lakópark a jövő városának mintaképe lesz: ötvözi a modern technológiai vívmányokat a fenntarthatóság és a kényelem igényével. Azonban a jövő lakóparkja nem csupán az építészeti és technológiai vívmányokról szól majd, hanem az életminőség javításáról is azok számára, akik majd azt meg tudják fizetni. A technológia és a természet összhangja, a kényelmi szolgáltatások és a biztonságos környezet mind-mind hozzájárulnak egy olyan életstílushoz, ami eddig csak a jövő ígérete volt és csak filmekben láthattunk.

Azonban ezek után felmerül az a kérdés, hogy mi lesz 2050-re a már meglévő épületekkel?

A kutatások alapján bár elöregedett az ingatlanállomány, a jelenlegi épületek 70%-a 2050-ben is állni fog. Az a kérdés azonban, hogy vajon azért, mert megfelelően korszerűsítve és felújítva még mindig értéknek számítanak és nívós életminőségben lehet bennük élni, vagy pedig azért, mert még a lebontásukra sem lesz pénz.

A háztömbökre és a lakásállományra a kedvezőbb forgatókönyv szerint az általános „kikupálás" vár, míg, ha a kedvezőtlenebb forgatókönyv valósul meg, akkor a budapestiek nagy része bajban van. Ugyanis a lakástulajdon könnyen passzív vagyonná válhat a lerobbant, jelentős felújításra szoruló háztömbökben, hiszen az elengedhetetlenül fontos munkákat - erre irányuló pályázatok és támogatások híján - csak jelzáloghitelből tudják elvégezni.

Vagyis, ha a jövőben nem nő annak a tulajdonosi körnek az aránya, amelyik önerőből fel tudja újítani a régebbi épületeket, akkor nem csupán panelprogramra lesz szükség, hanem az egykor bérházaknak épült tömbök teljes mértékű támogatott rehabilitációjára is sort kell keríteni, mielőtt veszélyessé nyilvánítják és kiürítik őket, tovább súlyosbítva ezzel ez egyre durvuló lakhatási válságot, nem beszélve arról, hogy akár ránk is dőlhetnek.


Forrás: tht.hu