2 perc elolvasni
28 Jul
28Jul

Amikor megtalálta azt a lakást, melyet kibérelne fontos, hogy körültekintően járjon el a bérleti szerződés megkötésekor.

A bérleti szerződés megkötéséhez nem nem kell ügyvédi ellenjegyzés, de érdemes megmutatnia jogásznak. A legfontosabb, hogy a szerződés tartalmazza a bérbeadó és a bérlő személyes adatait valamint az ingatlan adatait is, pontos cím és helyrajzi szám. A helyrajzi szám segítségével kiderítheti, hogy a bérbeadó valóban tulajdonos-e, joga van-e a lakásról rendelkezni. A tulajdonos adatait a tulajdonlap tartalmazza, melyet a területileg illetékes földhivatalban kérhet ki vagy betekinthet abba (ez ingyenes).

A lakás tulajdonosával meg kell állapodni arról, hogy határozott vagy határozatlan időtartamra adja bérbe a lakást és ezt is rögzíteni kell a szerződésben. Meg kell állapodni, hogy bútorozott vagy bútorozatlanul adják ki. Bútorozott bérlemény esetén pontos leltárt kell készíteni, ezzel elkerülhető a vita amikor lejár a bérleti szerződés.

A bérleti díj szintén kerüljön bele a szerződésbe. Előfordulhat, hogy a tulajdonos azt javasolja, hogy a valódi díjnál kevesebb legyen a szerződésbe rögzítve, de ezt ne fogadja el. Az is előfordulhat, hogy a bérbeadó két szerződést köt egyet a valódi feltételekkel, egyet meg szívességi lakáshasználatról, ami azt jelenti, hogy díj nélkül, ingyen tartózkodik a lakásban. Ezzel az a cél, hogy egy esetleges ellenőrzés során azt a szerződést mutassa be és ezzel elkerülje az adózást. Ha ez felmerül, jelezze, hogy elfogadhatatlan és ragaszkodjon a valós helyzet rögzítéséhez. 

A bérleti díj fizetésének ütemezése és módja is a szerződés részét képezi. Ezt vegye komolyan, a fizetési határidő elmulasztása ugyanis a bérleti azonnali felmondását vonhatja maga után. 

A bérleti díj általában nem tartalmazza a villany-, víz-és gázfogyasztást. Társasházi lakásnál arról is meg kell állapodni ki fizeti a közös költséget. Lehetőség van arra is, hogy a mérőórákat ideiglenesen a saját nevére írassa a tulajdonos engedélyével.

A kaució általában 2-3 havi bérleti díjnak megfelelő összeg, melyet a szerződés aláírása után kell megfizetnie. A kaució arra szolgál, hogy a szerződés megszűnésekor a bérbeadó az esetleges károk kijavítására, közüzemi díjak megfizetésére fordítsa. Ha erre nincs szükség a teljes összege visszajár.

A bérelt lakásba bejelentkezni kizárólag a tulajdonos engedélyével lehet. A bejelentkezés sem a lakás tulajdonjogát, sem használati jogát nem jelenti.

Meg kell állapodni a bérleti szerződés felmondásának feltételeiről is. Az általános szerződések szerint a bérbeadó és a bérlő is jogosult a felmondásra, írásban értesítve erről a másik felet, akinek a megállapodás 30 napos felmondási időt biztosít.

A bérbeadó ellenőrizheti, hogy rendeltetésszerűen használja-e a lakást. Ezt csak előre egyeztetett időpontban, kizárólag úgy teheti meg, hogy a bérlőt ne zavarja.


Forrás: kozoskepviseloforum.blog.hu